Trzustka - Trzustka, objawy choroby i profilaktyka

lekarze specjaliści > Trzustka >Trzustka, objawy choroby i profilaktyka

Specjaliści Radzą

Trzustka, objawy choroby i profilaktyka

Trzustka jest gruczołem położonym w górnej części jamy brzusznej. Trzustka odpowiedzialna jest za wydzielanie ważnych enzymów trawiennych oraz hormonów regulujących poziom cukru we krwi i komórkowe spalanie energii – insulinę i glukagon. Trzustka jest bardzo trudnym do leczenia narządem. Najczęściej występujące choroby trzustki to:
- ostre i przewlekłe zapalenie trzustki, - rak trzustki, - torbiel trzustki, - kamica przewodów trzustkowych.
Ostre i przewlekłe zapalenie trzustki spowodowane jest toksycznymi uszkodzeniami i zaburzeniami działania naturalnych systemów obronnych. Powoduje to wylew enzymów trawiennych, który powoduje samotrawienie i martwicę miąższu trzustki. Rak trzustki jest jeden z najbardziej podstępnych i złośliwych nowotworów układu pokarmowego. Rak trzustki jest bardzo trudny do wykrycia we wczesnym stadium, rozwija się stosunkowo szybko i często jest zbyt późno na całkowite wyleczenie. Torbiele trzustki są to powstające na trzustce przestrzenie wypełniające się sokiem trzustkowym. Torbiele trzustki często współwystępują z przewlekłym zapaleniem trzustki. Leczone są farmakologiczne lub wymagają resekcji trzustki. Kamica przewodów trzustkowych powstaje wówczas gdy w przewodzie trzustkowym pojawią się niewielkie kamienie złożone głównie z węglanu i fosforanu wapnia i niektórych aminokwasów. Leczenie polega na operacyjnym usunięciu kamienia z przewodu trzustki i usunięciu zmian towarzyszących tj. stanów zapalnych. Zatem jeżeli odczuwasz dolegliwości ze strony trzustki bezzwłocznie udają się do lekarza w celu wykonania badań, bo im wcześniej wykryta choroba tym większe szanse na udane leczenie. Chorobami trzustki zajmuje się gastroenterolog.
Trzustka jest bardzo ważnym narządem w ludzkim organizmie, mającym na celu produkcję insuliny oraz wydzielanie enzymów trawiennych. Osoby z chorą trzustką muszą ściśle stosować się do zaleceń lekarza oraz przestrzegać odpowiedniej diety, ponieważ źle leczone choroby trzustki mogą powodować poważne dla zdrowia komplikacje a nawet doprowadzić do śmierci. Jak wiadomo zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, więc warto zadbać o prawidłową dietę tak aby zminimalizować ryzyko zachorowania. Chcąc uchronić trzustkę przed chorobami należy zminimalizować lub całkowicie wyeliminować spożycie alkoholu i papierosów. Poza tym warto zmienić nawyki żywieniowe i zrezygnować albo znacznie zmniejszyć ilość spożywanych tłuszczów w szczególności zwierzęcych. Do diety warto wprowadzić duże ilości warzyw i owoców oraz zmniejszyć ilość smażonych i pieczonych potraw na rzecz gotowanych na parze lub wodzie. Poza tym bardzo ważne są regularne badania krwi i moczu, które obrazują stan naszego organizmu i pozwalają na wychwycenie niepokojących zmian we wczesnych stadiach i tym samym umożliwiają efektywne ich leczenie.


Zobacz więcej >>

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.